Pojištění obecné odpovědnosti

FINPOINT s.r.o.

Pojištění obecné odpovědnosti

Pojištění obecné odpovědnosti za způsobenou škodu lze rozdělit do následujících kategorií

  • Pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu v běžném občanském životě
  • Pojištění z držby nemovitosti
  • Pojištění škody způsobené zaměstnavateli
  • Pojištění obecné škody způsobené coby OSVČ

Všechna tato pojištění mají svá vlastní pravidla a je vhodné je sjednat jindy a jiným způsobem. Zatímco pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě se velmi často sjednává spolu s pojištěním majetku, tak pojištění vůči zaměstnavateli a coby OSVČ, se zpravidla sjednávají samostatnou smlouvou

OBSAH JEDNOTLIVÝCH POJIŠTĚNÍ

Pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě (lidově nazývané “pojistka na blbost“) se vztahuje na škody, které může pojištěný způsobit ostatním mimo jakoukoliv výdělečnou činnost, výhradně svým jednáním (svým nebo ostatních členů domácnosti, případně domácím mazlíčkem). Velmi často se sjednává spolu s pojištěním domácnosti nebo nemovitosti, nicméně je možné jej sjednat i samostatně. Jde o jedno z nejlevnějších pojištění, které ale může zabránit velkým škodám. (například když vytopím souseda protože nezavřu vodu ve vaně, dítě v obchodě rozbije sadu skleniček nebo na jízdním kole způsobím nehodu)

Pojištění z držby nemovitosti se vztahuje na škody, které může způsobit mnou vlastněná nebo užívaná nemovitost. Například pádem tašky ze střechy, nebo když u pojištěného v bytě praskne vodovod a vyplaví sousedy. U řady pojišťoven je toto pojištění automaticky zahrnuto, pojistíte-li si odpovědnost za způsobenou škodu v běžném občanském životě, nemusí to ale být všude, a proto doporučujeme se o tom u každé jednotlivé pojišťovny, při sjednání nového pojištění, ujistit.

CO JE DÁLE DOBRÉ VĚDĚT

Pojištění škody způsobené zaměstnavateli. Způsobíte-li svému zaměstnavateli škodu, může po Vás požadovat její kompenzaci, a to až do 4,5 násobku Vaší měsíční mzdy. U řady zaměstnanců to již může být i vysoká částka. Pokud se proti tomuto riziku pojistíte, zaplatí Vašemu zaměstnavateli takovouto škodu pojišťovna. Typickým příkladem bývá, že zaměstnavatel chce po svém zaměstnanci uhradit spoluúčast z havarijního pojištění po nehodě, kterou zaměstnanec sám způsobil při řízení služebního vozidla. Pozor, toto může nastat i v situaci, kdy nehodu nezaviníte, ale na parkovišti Vám někdo urazí zrcátko a ujede, pachatel je neznámý. Je řada vozidel, kde takové zrcátko může stát hodně peněz a je-li pachatel neznámý, bude spoluúčast hradit sám zaměstnanec.

Pojištění obecné škody způsobené coby OSVČ. Tato speciální kategorie pojištění odpovědnosti již patří mezi podnikatelská pojištění. Ti, kteří nejsou zaměstnanci, ale pracují jako OSVČ, mohou při výkonu práce stejnětak způsobit škodu, a to zpravidla svým zákazníkům nebo obchodním partnerům. Pokrývač prošlápne střechu, malíř rozbije okno, elektrikář, při opravě antény, poškodí žebříkem auto. Takovéto pojištění bude vždy levnější nežli škoda, kterou může OSVČ při své práci způsobit.

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Napište nám zprávu