Máte správně nastavené životní pojištění nebo jej teprve chcete založit?


Jaká rizika v životním pojištění mít, aby Vám splnilo účel?

Vždy jde o to abychom měli stávající životní úroveň pojištěnou po celou dobu našeho života, když by přišel nějaký úraz, ale především nemoc. Spousta lidí je ale přesvědčena, že takovou životní situaci zvládne. Ano určitě by to zvládli, pokud mají naspořený tolik finančních prostředků, o které by například v případě invalidity mohli přijít až do konce jejich produktivního věku v rozdílu svého příjmu za každý měsíc co už by nemohli standartně chodit do práce a dostávat 100% svého příjmu. Jsou to často i miliony!! Bohužel to většina lidí nemá a pokryla by maximálně několik měsíců a poté už by šlo do tuhého, protože energie, nájmy, jídlo, nebo hypotéky nepočkají natož když máte navíc ještě malé děti pak se to komplikuje ještě mnohem více.

1 Připojištění Pracovní neschopnosti

Jedno z nejdůležitějších připojištění je právě tohle – ukážeme Vám jednoduchý příklad každý měsíc v práci vyděláte 23 tisíc čistého (průměrný příjem v ČR), ale v případě dlouhodobé pracovní neschopnosti přijdete o 40% svého příjmu, tudíž by Vám chodila nemocenská nějakých 14 tis čistého, jak dlouho by jste zvládli dorovnávat svůj příjem z naspořených úspor než by jste to začali pociťovat? To je propad o 9 tisíc korun! První měsíc to většinou nějak zvládnete, ale jste-li doma 3 měsíce, začíná to být horší. A když se nemoc komplikuje a stanete se díky tomu třeba i invalidním, příjem klesne trvale. Každý měsíc Vám pak bude chybět zmiňovaných 9 tisíc korun, a to po mnoho let nebo až do konce pracovního života. Dobře nastavené životní pojištění Vám v takových případech dorovná náš původní příjem. A to je jeho nejdůležitější vlastnost. Počítá se to tím způsobem, že pro pojišťovny je kalendářní měsíc 30 dní a nyní abychom dorovnali Váš plat o oněch chybějících 9000 Kč je musíme vydělit těmito 30 dny = 300 Kč denní odškodné za pracovní neschopnost a ta bývá plněna většinou až od 29 dne, spousta pojišťoven umí i od 14 dne nicméně je to zbytečné, protože by Vám to citelným způsobem prodražilo pojistku. Toto pojištění standartně dorovnává příjem po 365 dní, pak Vás musí lékař už uschopnit nebo Vás ze zákona pošle do nějakého stupně invalidity a tam byste přišli o těchto 9000 Kč na trvalo!

2 Připojištění Invalidity I, II a III. stupeň

Když plynule navážeme na bod číslo jedna, tak si představte že Vám je nyní 40 let a máte do klasického důchodu ještě 25 let, ale pokud se dostanete do invalidního důchodu máte sníženou možnost práce v důsledku úrazu nebo nemoci, popřípadě nemůžete svou práci už vykonávat na stálo. Podíváme se následovně o kolik byste přišli peněz, které byste si za normálních okolností dále v práci vydělali, když bychom vzali do úvahy, že byste měli po celou dobu oněch 23 tisíc až do věku 65 let.

9000 (měsíčně) x 12(měsíců v roce) = 108tis Kč(rok)

108tis Kč (peníze o které byste přišli každý rok) x 25(let do důchodu) = 2 700 000 Kč

Přijde Vám to jako neuvěřitelné číslo 2 700 000 Kč to je částka o kterou byste přišli, pokud by toto připojištění ve Vaší smlouvě na uvedenou částku chybělo!!!!!  Proto je opravdu dobré, pokud máte smlouvu nastavenou tak by Vám plně dorovnala Váš životní standard, ať se stane cokoliv nenadálého ve Vašem životě. Standartně se toto připojištění přidává i do dětských pojistek někde je nazýváno místo dětská invalidita jako závislost na II až IV stupni!

  1. Připojištění na Smrt

Ve většině případů pojišťovny nabízí na riziko smrti z jakýchkoliv příčin od 10 tis Kč až po 100 tis Kč v samotném základu smlouvy. Pokud nemáte žádné dluhy nebo rodinu o kterou se společně staráte pak je zcela volatilní a někdy i úplně zbytečné dávat větší částku na toto připojištění opět by se Vám pouze smlouva jen více prodražila. Ale setkáváme se například s tím, že živitel rodiny má hypotéku na 2 miliony, ale pojištěný je pouze na 500 tis Kč. Nabádáme proto, aby opět smlouva odpovídala realitě a klient měl pojistku nastavenou tak aby rodina nejen, že se dokázala psychicky případně vyrovnat se ztrátou milované osoby, ale zároveň mohla dál žít po té stránce finanční a děti s manželkou nepřišli o nemovitost!! Je pouze na Vás, jak chcete mít pro rodinu zajištěno bezpečí po Vašem odchodu. Jak jsme zmínili na začátku toto připojištění je zcela volatilní. Opět musíme upozornit spousta lidí má ve smlouvách připojištěné nad rámec například riziko smrti tzv. úrazem nebo v motorovém vozidle, zpravidla tato připojištění jsou vyplacena v součinnosti s hlavním připojištěním smrti z jakýchkoliv příčin, ale opět smlouvu zbytečně prodražují a jsou plněna asi ve 3 až 4 % případů tudíž úplně zbytečné dávat pojišťovnám každý měsíc vydělat více než musíte.

  1. Připojištění Trvalých následků úrazu

Rozumíme tím takové následky úrazu či nehody, při kterých dojde k trvalému poškození zdraví člověka, například ke ztrátě lidského orgánu nebo hybnosti nějaké končetiny. Toto připojištění je hlavně úrazová část pojistky a nemělo by chybět v žádné smlouvě a jedná se o jedno z nejlevnějších připojištění ve smlouvě. Každá pojišťovna má jiné progresivní plnění, jakým ho počítá při procentuálním poškození Vašeho těla od 4 násobného až po 10 násobné. Pro pochopení Vám ukážeme příklad: Jste pojištěni na 500 000 Kč trvalých následků úrazu a při oslepnutí na obě oči je bráno 100% poškození Vašeho těla

A, Pojišťovna X má 4 násobné progresivní plnění = 4 x 500 000 = 2 000 000 Kč plnění pro Vás

B, Pojišťovna Y má 10 násobné progresivní plnění = 10 x 500 000 = 5 000 000 Kč pnění pro Vás

(Proto u Pojišťovny Y stačí mít nastaveny trvalé následky úrazu na 200 000 Kč a plnění bude stejně vysoké jako v pojišťovně X) To jsou totiž přesně ty věci o kterých málo klientů neví a opět mají třeba přepojištěné nebo podpojištěné nastavení tohoto připojištění

5, Připojištění Denní odškodné úrazu

Pojištění denního odškodného za dobu nezbytného léčení úrazu vám pomůže snížit výdaje vynaložené na léčbu a rehabilitaci. Standartně se dává do smlouvy především u dětí, těhotným maminkám a také sportovcům. Většina pojišťoven plní maximálně 365 dní.

6, Připojištění Závažných onemocnění

Pojišťovny definovaly desítky vážných nemocí, které mohou člověka na měsíce, ale i roky vyřadit z běžného života a hlavně znemožnit mu pracovat, což s sebou přináší i ztrátu příjmu. Klientům proto nabízejí možnost si závažné choroby pojistit. Prakticky v každé pojišťovně se setkáte s různou nabídkou pojištění jak širokého spektra vážných nemocí, tak pouze vybraných chorob (např. rakovina, infarkt, cévní mozková příhoda apod.) Pokud máte nastaveno kvalitně připojištění invalidity toto připojištění pak zcela ztrácí smysl a zbytečně byste si prodražili smlouvu. Ale pozor u dětí ho nastavujeme vždy rodičům pomáhá snížit výdaje vynaložené na léčbu a rehabilitaci.

Všechna jiná připojištění už bývají absolutně zbytečná a přináší pouze zisk pojišťovnám a plní jim už i tak plné rozpočty!

 

A co když už životní pojištění sjednané mám?

Je dobré občas zkontrolovat, zda vaše pojištění stále odpovídá současnosti. Jiné potřeby máme jako mladí studenti a jiné jako živitelé rodiny nebo lidé v druhé polovině života. Často se stačí nad ním jen znovu zamyslet a případně ho můžeme společně upravit. Samozřejmě jsme schopni poradit a profesionálně porovnat z nabídek pojištění všech pojišťoven, zda máte smlouvu nastavenou správně stačí nám ji nahrát, popřípadě vyfotit “viz odkaz” plus vyplnění pár údajů o Vás, aby mohlo být zanalyzováno co nejdůkladněji (dle nynější životní situace) poradíme co se dál dá dělat, případně porovnáme i s jinými pojišťovnami.

Když teprve o životním pojištění přemýšlíte vyplňte nám údaje v dotazníku a my Vám srovnáme nabídky od pojišťoven, které jsou pro Váš věk nebo zdravotní stav kvalitou a cenou nejvhodnější.

Samozřejmě každému z Vás přejeme zdravý po celý život, ale mít životní pojistku je podle nás základ klidného života.

S pozdravem

Váš tým Finpoint

514 komentářů

Napsat komentář