Proč hypotéku právě teď a jak vybrat tu pro Vás správnou

Vlastní bydlení je sen většiny z nás a pokud ne snad ještě v době, když jsme sami, tak po založení rodiny zpravidla zatouží i ti, kteří to do té doby nepovažovali za natolik důležité. Můžeme bydlet i v nájemním bydlení a můžeme tam bydlet desítky let nebo i celý život. V tom případě ale platíme nájemné někomu, kdo nám svůj byt či dům určitě nikdy nedá, zatímco můžeme ty samé peníze využít k tomu, abychom si spláceli byt vlastní a vytvářeli si tím vlastní majetek a jistotu na stáří.

Důležité je načasování pořízení si vlastního bydlení. V dnešní době, kdy ceny nemovitostí vyšplhali do výšin, to pro většinu z nás zároveň znamená načasování pořízení si hypotéky. Je jen málo těch, kteří na bydlení dosáhnou bez ní. Je pořád spousta důvodů proč třeba hypotéku ještě o něco odložit. Až mi přidají v této práci. Až budu mít jinou práci. Až ještě něco našetříme. Až děti povyrostou. Až se vrátím z rodičovské do práce. A řada dalších. Je ale také spousta důvodů, které naopak praví, že je lépe hypotéku neodkládat. Přeci to nebudu chtít splácet až do 75 let. Sice nemáme našetřeno tolik, tedy skoro nic, ale hypotéka lze zařídit i tak. Pořídíme si druhý byt, pronajmeme ho a hypotéku bude splácet nájemné. Za to samé, co platíme za nájem, můžeme splácet vlastní. Úroky hypoték jsou extrémně nízko a kdo ví, jak dlouho ještě takto nízko budou. A ještě dlouhá řada dalších.

Od jara, kdy Česká národní banka snížila úrokové sazby na dlouhodobé minimum, klesly postupně i sazby hypoték na takové minimum, kde téměř ještě nebyly. Lze očekávat, že se tam ještě několik měsíců udrží, ale nikdo neví po jak dlouhou dobu a jakmile se ekonomika začne stabilizovat, opětovný růst úrokových sazeb hypoték na sebe nenechá dlouho čekat. Ne náhodou se letošní září stalo, po téměř dvou letech půstu, opět rekordním měsícem v objemech podepsaných hypotéčních úvěrů. Po jarním šoku z příchodu neznámého viru a s tím souvisejících vládních opatření řada lidí spíše vyčkávala. Po čase jsme ale všichni pochopili, že v nejbližší době to lepší nebude a díky právě extrémně nízkým úrokovým sazbám se hned po prázdninách velké množství lidí rozhodlo to již dále neodkládat a bydlení díky hypotéce řešit začalo.

Udělali správně. Situace nahrává dlužníkům a riziko více přenáší na věřitele. Úrokové sazby jsou nízko, a úvěr lze snadno získat se sazbou pod 2%, zatímco inflace bezpečně překonává 3%. Banky jsou navíc ochotny takto nízké úroky fixovat na velmi dlouhou dobu a není problém sehnat i fixaci na 10 let. Vše tedy nasvědčuje tomu, že je ta správná doba případné úspory kvůli inflaci nedržet, ale investovat je do bydlení či investičních nemovitostí a zbytek si půjčit za velmi levných a dnes obecně výhodných podmínek. To samé platí i v případě, že již hypotéku máte a splácíte. Dnešní nízké úrokové sazby přímo vybízí k refinancování. Skutečnost, že se Vám zrovna neblíží termín fixace by Vás neměl odradit, protože poplatky za předčasné splacení jsou zpravidla mizivé a možná úspora přechodem k jiné bance, za současných podmínek, může být enormní.

Abyste si vybrali tu správnou hypotéku, nejlepší pro Vaši konkrétní finanční a rodinnou situaci, musíte buďto pročíst mnoho webů, nebo se poradit s někým, kdo má nezávislý přehled a nezaujatě vyhodnotí nabídky všech bank právě z pohledu Vašich potřeb a možností. Taktových subjektů je jistě na trhu dost a někdy je těžké poznat kdo je dobrý a kdo není. Proto se obraťte na naši společnost Finpoint, s.r.o., která se této problematice odborně věnuje.

Je potřeba posoudit následující:

– již nemovitost mám vybranou a tuto konkrétní potřebuji profinancovat hypotékou s nejlepšími podmínkami na trhu, nebo

– nemovitost ještě nemám, již ale hledám nebo chci hledat začít, a potřebuje opravdu s jistotu vědět na jak velký úvěr dosáhnu a nejlépe to mít již od banky garantované a podepsané. V tom případě je výhodné využít pohotovostní hypotéční úvěr, který s Vámi banka podepíše ještě dříve, nežli si nemovitost vyberete.

– mám úspory a mám již našetřeno 20% z ceny nemovitosti, kterou chci koupit, nebo mám jen 10% a nebo dokonce, v současné době, zrovna našetřeno nic nemám, protože jsme právě museli třeba koupit auto. Ve všech těchto případech lze hypotéku zajistit a nedostatek úspor není důvod se o hypotéku nepokusit. Je jen potřeba se spojit s odborníky, kteří se v tom vyznají.

– budu o hypotéku žádat sám(a) nebo se spolužadatelem. Manžel(ka), partner(ka), rodiče, děti, kolega, a další.

– jsem zaměstnán(a) nebo se živím jako OSVČ.

Parametrů, které rozhodují o hypotéce, je více a různé banky k těmto kritériím přistupují různě. Nezřídka se stane že ten, co by v jedné bance neuspěl a hypotéku by nedostal, v druhé bance uspěje bez problémů. Odborníci vědí kam toho kterého klienta, vzhledem k jeho situaci, nasměrovat.

Byť i pro nezávaznou informaci se s námi spojte co nejdříve. Budete potom více v klidu, protože již tomu budete rozumět a budete vědět jak to funguje.

Váš tým Finpoint, s.r.o.

Comments are disabled.